Oddíl stolního hokeje

O oddílu

Billiard Hockey šprtec Stolní hokej, kategorie billiard-hockey šprtec, je tradiční českou hrou s volně uloženými hracími kameny, uváděnými do pohybu malou hokejkou. Hra svou podstatou rozvíjí jednak manuální zručnost, jednak schopnost rychlé analýzy situace. Šprtec je vhodný pro mladší i starší hráče a hráčky.

Historie hry zvané šprtec spadá až do doby Rakouska-Uherska. Klukovská hra šprtec, původně využívající mince a knoflíky, přežila pád monarchie, první republiku i obě světové války. Na různých hracích plochách a podle různých pravidel se za desítky let odehrálo nespočetně zápasů. Zlom ve vývoji nastal na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. V roce 1960 byla založena Stolní hokejová liga Brna, soutěž dodnes hraná. To už se podoba šprtce výrazně přiblížila té dnešní – hřiště bylo ohraničeno mantinelem a osazeno kovovými brankami, dřevěné hrací kameny z dámy byly na vrchní straně označeny jménem a číslem hráče, puk byl použit ze hry loto… V následujících letech došlo k postupnému upravení velikosti hřiště až k dnešním rozměrům. Dalším klíčovým bodem byl rok 1980, kdy byl v Brně odehrán první oficiální meziměstský turnaj, později uznaný jako 1. Mistrovství republiky. Koncem osmdesátých let byly navázány také mezinárodní kontakty, se švédskými hráči stolního hokeje Stiga. V souvislosti s prvními mezinárodními soutěžemi se pro šprtec také začal používat název billiard-hockey. Výraz „table hockey“ byl tehdy blokován jako vžitý pro táhlové stolní hokeje a „šprtec“ byl pro cizince nevyslovitelný. V roce 1991 byla založena (Československá) Unie hráčů stolního hokeje – původně společná pro kategorie šprtec i Stiga. O rok později proběhlo v Brně Mistrovství Evropy a Světový pohár obou kategorií. Po této akci došlo v roce 1993 k rozdělení Unie HSH. Tu si ponechal šprtec, jako většinová skupina; hráči Stigy později založili Českou asociaci Stiga game. V roce 1992 byla ve Švédsku založena World Table Hockey Association, která řídí všechny mezinárodní soutěže v billiard-hockeyi.

V České republice je národním sportovním svazem billiard-hockeye již zmíněná Unie hráčů stolního hokeje, která pořádá mistrovství ČR, Český pohár, ligové soutěže družstev, zajišťuje státní reprezentaci apod. Některé mládežnické soutěže jsou pak v kompetenci Sdružení mládeže pro stolní hokej a stolní kopanou.

Kontakt

Image

Nataša Kalendová
předsedkyně oddílu

+420 776 251 311
nkalendova@seznam.cz

Image